Co dělat, když se vám do hodinek dostane voda

Přidáno: 18. 9. 2022 11:40:27 Počet shlédnutí: 1992

18 Září 2022

Některé hodinky jsou proslulé svou voděodolností, například Rolex Submariner jsou voděodolné do 300 metrů, takže jsou skvělé pro hluboké ponory pod vodou. Při nesprávném použití však i hodinky jako Submariner mohou propustit vodu a utrpět poškození vodou, protože ve skutečnosti žádné hodinky nejsou skutečně vodotěsné. Pokud máte podezření, že vaše hodinky utrpěly poškození vodou, pak je tento příspěvek určen právě vám. Odpověděli jsme na vaše otázky, co dělat, když se vám do hodinek dostane voda.

Co dělat, když se vám do hodinek dostane voda

Některé hodinky jsou proslulé svou voděodolností, například Rolex Submariner jsou voděodolné do 300 metrů, takže jsou skvělé pro hluboké ponory pod vodou. Při nesprávném použití však i hodinky jako Submariner mohou propustit vodu a utrpět poškození vodou, protože ve skutečnosti žádné hodinky nejsou skutečně vodotěsné. Pokud máte podezření, že vaše hodinky utrpěly poškození vodou, pak je tento příspěvek určen právě vám. Odpověděli jsme na vaše otázky, co dělat, když se vám do hodinek dostane voda.

 

Jak vypadá poškození hodinek vodou?
Největším vodítkem pro existenci vody uvnitř pouzdra hodinek je kondenzace. Pokud sklo hodinek obsahuje kapky vody nebo rosy uvnitř, pak hodinky ztratily voděodolnost a zadržují trochu vody uvnitř pouzdra a pravděpodobně i uvnitř strojku, komponentech elektroniky u smart hodinek. To může být problém, protože voda může způsobit, že kovové a elektronické prvky uvnitř hodinek zreziví. Pokud je voda slaná nebo obsahuje jiné druhy částic (řasy, mýdlo atd.), může to být ještě horší, protože vnitřky hodinek jsou velmi citlivé a tyto další částice mohou velmi rychle oxidovat a nenávratně poškodit hodinky.

Další vodítka k poškození vodou by mohla být rozbitá luneta nebo nefunkční ručičky. Pokud lumy na ručičkách, značkách nebo jiných částech ciferníku nevysvětlitelně přestaly svítit ve tmě, mohlo by to naznačovat, že do těchto prvků proniká voda a ničí je. Špatně fungující ručky, které se zadrhávají nebo se úplně zastaví, jsou příznakem poškozeného strojku, který mohl být zkorodován nebo nesprávně umístěn vodou uvnitř hodinek.

 

Myslel jsem, že moje hodinky jsou vodotěsné. Co se stalo?
Jak jsme řekli, žádné hodinky nejsou nikdy skutečně vodotěsné, a proto jsou ve skutečnosti prodávány jako voděodolné. Voděodolné hodinky, bez ohledu na to, jak jsou odolné vůči vodě a tlaku, mohou časem ztratit svou odolnost, protože tyto hodinky mají tendenci záviset na O-kroužku, což je těsnění, které obepíná korunku hodinek a funguje jako těsnění proti vodě. Protože je O-kroužek často vyroben z pryže nebo silikonu, začne vysychat, jakmile opustí továrnu, a když se tak stane, smrští se a ztvrdne, takže hodinky jsou náchylné k poškození vodou. To může trvat měsíce nebo dokonce roky, ale stává se to.

Vodotěsnost hodinek mohla být také narušena nesprávným používáním. Pokud máte kromě korunky například potápěčské hodinky s otočnou lunetou a dvěma zatlačovači, mají vaše hodinky několik otvorů, kterými se do pouzdra dostane voda. Než vstoupíte do vody nebo se k ní přiblížíte, musíte se ujistit, že jsou korunka a tlačné prvky správně zašroubovány a že je otočná luneta nastavena. Pokud se luneta otáčí pod vodou nebo korunka nebo tlačné prvky nejsou správně zasunuty, voda vnikne do hodinek.

 

Takže moje hodinky jsou poškozené vodou...co teď mám dělat?
Zde máte dvě možnosti: buď nechat hodinky vyschnout, nebo je přinést k hodináři, aby je nechal opravit.

Pokud víte, že voda v hodinkách nebyla příliš dlouho, řekněme den nebo dva, a že jí v hodinkách není mnoho, pak byste měli být v pořádku, pokud jste hodinky nechali suchý. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je umístit zadní stranu hodinek dolů na radiátor, lampu nebo na slunné místo na okenním parapetu. Tím se odvede vlhkost od strojku a hodinky se trochu zahřejí, aby voda rychleji vysychala. Při této metodě však buďte opatrní, protože hodinky by mohly utrpět tepelné poškození, pokud by byly ponechány v teple schnout příliš dlouho nebo pokud by se povrch, na kterém jsou, příliš zahříval. Pozorně sledujte hodinky.

Dalším způsobem, jak nechat kus uschnout, je opatrně jej ponořit do desikantu, což je látka, která odvede vlhkost a absorbuje ji. Suchá, nevařená rýže je oblíbenou možností – ve skutečnosti lidé, kteří ponořili své smartphony do vody, mají tendenci nechat svá zařízení v rýži, aby vyschla. Dalším je použití čistého steliva pro kočky: bílý, čistý druh silikagelu funguje lépe, ale druh s šedým jílem je také přijatelný.

Ať už hodinky necháte vyschnout v teple nebo je ponoříte do vysoušedla, nezapomeňte je nechat ploché a zadní stranou dolů, aby směřovaly nahoru k vám. Tímto způsobem bude mít gravitace také vliv na to, aby se vlhkost z hodinek dostala ven.

Pokud je poškození rozsáhlé, bude nutná cesta k renomovanému hodináři. Obecně platí, že bez ohledu na úroveň poškození hodinek vodou důrazně doporučujeme donést hodinky k hodináři k opravě co nejdříve.

Zvláště ve vážných případech by měly být hodinky přeneseny k hodináři (nikoli klenotníkovi), aby je mohl bezpečně rozebrat a vysušit každý jednotlivý kus z více než 100 kusů, které jdou do konstrukce hodinek. Poté vloží každý kus do čisticího stroje, aby zajistili, že budou odstraněny všechny zbytky, a poté opraví nebo vymění kusy, které utrpěly poškození vodou.

 

Jak mohu v budoucnu zabránit poškození mých hodinek vodou?
Aby se předešlo škodám způsobeným vodou v budoucnu, lze rozhodně přijmout preventivní opatření! V první řadě si dejte pozor na voděodolnost, kterou výrobce doporučuje pro váš konkrétní model hodinek. Každý model je jiný a navíc úrovně voděodolnosti mohou být trochu zavádějící, protože měření, která hodináři používají, berou v úvahu pouze tlak, ne nutně hloubku vody. Sestavili jsme tento graf, který vám pomůže zjistit, jak voděodolné vaše hodinky ve skutečnosti jsou:

 

  STUPEŇ VODĚODOLNOSTI  

  DOPORUČENÉ POUŽITÍ

  OMEZENÍ

30M / 99TF / 3BAR / 3ATM MYTÍ RUKOU, LEHKÝ DÉŠŤ

NEPONOŘUJTE DO VODY ANI

NENOSTE VE SPRŠE

50M / 160FT / 5BAR / 5ATM KOUPÁNÍ V BAZÉNECH, V MALÉ HLOUBCE

S TĚMITO HODINKAMI SE

NEPOTÁPĚJTE

100M / 660TF / 10BAR / 10ATM POTÁPĚNÍ V BAZÉNU,  
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení