Kvadrokoptéra nebo octocoptéra?

Přidáno: 28. 8. 2016 08:50:47 Počet shlédnutí: 4221

28 Srpen 2016

Kvadrokoptéra nebo octocoptéra? Proč je počet vrtulí důležitý a kdy je na škodu? Slovo kvadrokoptéra se v posledních letech natolik zobecnilo, že jim běžný kolemjdoucí dokáže označit jakéhokoliv drona poletujícího v parku. Což o to, ve většině případů by měl i pravdu, jelikož tak označujeme všechny drony se čtyřmi vrtulemi a těch je opravdu mnoho. Správné označení pro drona je „koptéra“. Čistě vrtulové drony mají většinou od tří (tricopter) až po osm vrtulí (octocopter).

Kvadrokoptéra nebo octocoptéra?

Kvadrokoptéra nebo octocoptéra? Proč je počet vrtulí důležitý a kdy je na škodu?sd

Slovo kvadrokoptéra se v posledních letech natolik zobecnilo, že jim běžný kolemjdoucí dokáže označit jakéhokoliv  drona poletujícího v parku. Což o to, ve většině případů by měl i pravdu, jelikož tak označujeme všechny drony se čtyřmi vrtulemi a těch je opravdu mnoho. Správné označení pro drona je „koptéra“. Čistě vrtulové drony mají většinou od tří (tricopter) až po osm vrtulí (octocopter).

Jak rozdělujeme drony podle vrtulí?

Dělení není tak složité, jak by na první pohled mohlo vypadat. Ke slůvku „koptéra“ stačí přidat označení podle počtu vrtulí. Začínáme na třech, čili trikoptéra, se čtyřmi je to kvadrokoptéra, hexakoptéra jich má šest a končíme na osmi vrtulích u octokopréry. U dronů, kteří mají na jednom rameni dvě protilehlé vrtule, je značení trochu jiné, říkáme jim „Coaxialí“ a můžeme se u nich setkat s písmeny X, Y, H znázorňující tvar drona a číslovkou označující počet vrtulí. Například dron označený  Coaxial X8 má 8 vrtulí a trup ve tvaru písmena X.

  • trikoptéra – 3 vrtule
  • kvadrokoptéra – 4 vrtule
  • hexakoptéra – 6 vrtulí
  • octokoptéra – 8 vrtulí

Kdy je výhoda mít na dronovi menší počet vrtulí?

Čím méně vrtulí tím větší mrštnost koptéra má. Dron nemá žádné kormidlo, tak jako letadlo, kterým by udával směr letu, pohybuje se pouze na základě změny otáček jednotlivých vrtulí. O celou tuhle parádu se stará řídící jednotka koptéry. Pokud nebudeme zabíhat do detailů, dalo by se tvrdit, že při určitých manévrech mohou některé vrtule překážet a ubírat tak koptéře na mrštnosti. Proto se k závodím účelům používají trikopréty a hojně pak kvadrokoptéry, které poskytují ideální míru mrštnosti a přesto dostatek stability.

 d

V čem vynikají droni s větším počtem vrtulí?

Čím větší počet vrtulí koptéra má, tím sice ztrácí na mrštnosti, ale získává na stabilitě, což se perfektně hodí například při pořizování fotek a videí. Stabilita je jednou z klíčových vlastností pro jakéhokoliv drona s kamerou. Při fotografování z výšky vám dron drobné otřesy ještě odpustí a na výsledné fotografii nemusí být vidět, u videa je už ale znát takřka každý otřes. Stabilizace drona je kapitola sama o sobě a budeme se jí podrobněji věnovat v některém z dalších článku.

s

Proč je ideálním řešením právě kvadrokoptéra?

Teď už víme, že čím větší počet vrtulí, tím vyšší stabilita, ale menší obratnost a naopak. Kvadrokoptéra je ideálním kompromisem pro oboje, a proto je tak oblíbená. Pro názornost si ještě ukážeme několik videí, kde kvadrokoptéra zastává roli závodního drona, ale i kvadrokoptéra jakožto dron s kamerou. U závodních kvadrokoptér je kamera většinou umístěná přímo na konstrukci, takže přenáší i nežádoucí vibrace od vrtulí, u kvadrokoptéry určené pro natáčení videí tyto neduhy odstraňuje gimbal a antivibrační součástky.

 d

Přeprava drona a jak jej ochránit před poškozením

Droni jsou dnes trendy a budí velkou pozornost. Nejpopulárnější jsou malí droni do rozpětí motorů cca 30 cm. Důvod je prostý – jsou skladní, jsou jednodušší k ovládání a cenově dostupnější než velcí profesionální droni. Samotná skladnost dnešních dronů vybízí k tomu vzít si je s sebou na dovolenou nebo na procházku do lesa za město. Přeprava drona je tedy důležitou záležitostí a doporučujeme ji nepodcenit.

s

Přeprava drona – výběr vhodného kufru

Mám si koupit kufr nebo raději batoh? To je častý dotaz, který nejspíše napadl i vás. Výběr se odvíjí od toho, kde a jak máte v plánu drona přepravovat. Největší problém budete mít pochopitelně s velkým dronem. Naopak nejjednodušší a největší výběr mají malé drony, které jsou dnes trendy, například DJI Phantom, Walkera X350, Yuneec Q500 a další.

c

Přeprava velkého drona (od 30 cm)

Přeprava velkých dronů je do jisté míry oříšek. Jste v podstatě odkázáni na výrobce, kteří vyrábí kufry na zakázku. Někteří vám jej na míru vypolstrují vhodným materiálem pohlcujícím nárazy. Tato varianta vás bude stát v řádu tisíců až desetitisíců korun. Cena se zpravidla odvíjí od velikosti a materiálu, ze kterého si jej necháte vyrobit. Asi ani nemusím zmiňovat, že 8kg dron s průměrem přes 1 metr se vám do batohu nevejde.

Pokud budete mít štěstí, tak na vhodný kufr narazíte v obchodech pro kutily a zahradu (Obi, Baumax,…). Často se dá využít přepravka na nářadí nebo zahradní krabice, ve kterých se uskladňují zahradnické potřeby. V těchto případech však nezapomínejte, že vnitřní prostor je potřeba vyztužit proti nárazům. Pěnu pro vyztužení můžete zakoupit ve stejném obchodě.

 

Přeprava malého drona (do 30 cm)

Přeprava drona s rozpětím ramen do 30 cm je mnohem jednodušší. Pro většinu modelů této velikosti se dá sehnat kufr nebo batoh přímo od výrobce. Nejprve však pár tipů na levnější varianty.

Nejzákladnější kufr pro přepravu dostanete na vašeho drona zcela zdarma. Ano, je to ta krabice, ve které drona zakoupíte. Pro přepravu v autě nebo v letadle je toto řešení nejlevnější a plně dostačující. Problém může nastat v případě, že si dokoupíte dodatečné příslušenství v podobě dalších baterií, náhledové obrazovky/tabletu a podobně.

Malý dron vybízí k tomu jej nosit všude s sebou. Než si vyberete vhodný přepravní box, musíte se zamyslet, kde všude jej budete přepravovat a jakým způsobem. Na každý druh přepravy se hodí něco jiného. Na výběr totiž máte kufr, batoh a poté hybrid mezi kufrem a batohem (můžeme tomu říkat skořepinový batoh).

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení